Terapia dla par i małżeństw Warszawa
Kiedy w naszym związku pojawiają się problemy, a niekiedy nawet kryzys, nie zawsze wystarczy dać sobie czas. Niekiedy okazuje się, że potrzebna jest fachowa pomoc kogoś z zewnątrz, kto pomoże dwójce partnerów pokonać spotykające je trudności. W tej roli doskonale sprawdza się terapia dla par i terapia małżeństw. Te terapie różnią się tylko tym, kto może brać w nich udział. Zasady są dla obu typów terapii takie same. Nasze centrum medyczne od wielu lat pomaga parom, które zmagają się z trudnościami. Jeśli potrzebna jest Ci terapia dla par Warszawa, wybierz nas!
Umów się na wizytę
Na czym polega terapia małżeńska lub dla par?
Psychoterapia dla par ma poprawić komunikację w związku i zacieśnić relacje między partnerami. Najczęściej chodzi o to, by przepracować konflikt w związku, czego sami partnerzy nie są w stanie zrobić. W terapii chodzi przede wszystkim o uzdrowienie relacji. Trwa ona najczęściej od pół roku do roku, choć wiele zależy od problemu, z jakim zgłaszają się partnerzy. Najczęściej podczas sesji rozmawia się o tym, jakie zachowania drugiej osoby sprawiają ból tej pierwszej i jak się ona w związku z tym czuje. Zazwyczaj przeprowadza się od jednego do czterech spotkań w miesiącu. Rolą terapeuty (może to być psychoterapeuta lub psycholog) jest stworzenie platformy do nieskrępowanej komunikacji i wymiany doświadczeń w takich warunkach, by mówienie o problemach nie wywoływało konfliktów, a raczej chęć naprawy. Partnerzy stopniowo uczą się ze sobą rozmawiać i ufać sobie na nowo.
Jakie są cele psychoterapii par?
- przepracowanie krzywd z przeszłości, które oddziałują na teraźniejszość
- stworzenie sposobów radzenia sobie z gniewem, by zredukować liczbę kłótni
- zachęcenie partnerów do otwartej i bezpośredniej komunikacji bez osądzania, wyrzutów i wypominania
- ożywienie uczuć do siebie nawzajem
Terapia par wymaga pracy od obu partnerów. Można jednak z niej wynieść mnóstwo cennych wskazówek, dzięki którym wytworzy się nić wzajemnego zrozumienia. Bez fachowej pomocy często jest to bardzo trudne.
Kiedy warto skorzystać z terapii dla par?
W związku, jak wiemy wszyscy, rzadko jest idealnie. Konflikty się po prostu zdarzają, a kłótnie pojawiają się niemal wszędzie tam, gdzie jest dwoje ludzi – każdy z innym bagażem doświadczeń, z innym charakterem i z innymi przekonaniami. Wszystkie związki wymagają też pracy i troski o siebie. Jeśli czujesz, że problemy w Twojej relacji Cię przytłaczają, możesz zaproponować partnerowi wybranie się na terapię. Kiedy warto to zrobić?
- gdy nie potraficie już zwracać sobie uwagi na błędy bez wywoływania kłótni
- gdy konflikt towarzyszy wam niemal nieustannie
- gdy doszło do takich problemów, jak zdrada, przerwa w związku, naruszenie zaufania czy uzależnienia
- gdy czujecie, że niewiele was już łączy, ale mimo to chcecie ze sobą żyć
- gdy przechodzicie kryzys w związku i nie jesteście pewni, jak możecie go rozwiązać
Potrzebujesz wizyty u specjalisty?
Czy warto skorzystać z terapii dla par – korzyści
Terapia jest drogą do wzajemnego zrozumienia i naprawy relacji. To jeden z niewielu skutecznych sposobów na rozwiązanie problemów, których dwoje ludzi nie jest w stanie rozwiązać samodzielnie.
- dzięki terapii uda wam się zażegnać kryzys w związku i wrócicie na normalne tory
- będziecie wiedzieli, jak ze sobą rozmawiać, by rozmowa nie przerodziła się w kłótnię
- poczujecie się oczyszczeni i będziecie mieli okazję powiedzieć zarówno to, co dusiliście w sobie przez długi czas, jak i przeprosić za błędy
- zrozumiecie, czy łączy was prawdziwa miłość, czy tylko przyzwyczajenie i strach przed samotnością
- pozbędziecie się toksycznych elementów waszej relacji
Czy terapia małżeńska lub dla par jest skuteczna?
Amerykańskie Towarzystwo Terapii Małżeństw i Rodziny przeprowadziło badania, z których wynika, że terapia par ma skuteczność około 75%. Na cztery pary, którym pomagał psycholog, trzy odnotowują poprawę. Często jest to też ratunek dla związku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku małżeństw, gdzie zobowiązania są znacznie silniejsze oraz gdzie decyzja o odejściu jest trudniejsza, a często bardziej destrukcyjna – zwłaszcza tam, gdzie są też dzieci. Samo zaproponowanie terapii dla par jest aktem dbałości o związek, wielkiej miłości do drugiej osoby i zdolności do pokonania trudności. Czy terapia dla par pomaga? Zdecydowanie, gdy obie strony są skłonne walczyć o swój związek. Jeśli oboje czujecie, że chcecie ze sobą być, ale wiele was drażni i macie dość ciągłych kłótni, terapeuta par bez wątpienia udzieli wam kompleksowej pomocy.
Psychoterapia małżeństw i par - jak się przygotować?
Pierwsza konsultacja służy ogólnemu przedstawieniu problemu. Chodzi o to, by partnerzy mogli opowiedzieć o największych trudnościach i celu, z jakim zgłosili się do poradni. W dalszej kolejności będziecie omawiać, które z sytuacji z waszej wspólnej przeszłości doprowadziły do wykształcenia się niekorzystnych schematów. Wiele użytkowników Google wpisuje w wyszukiwarkę pytanie "terapia małżeńska jakie pytania?". Każdy terapeuta ma inny zestaw pytań.
Do pierwszego spotkania przygotowujcie się, wypisując na kartce co was męczy w waszej relacji i co chcielibyście naprawić, jaki związek chcielibyście zbudować. Możecie to zrobić razem lub osobno. Z takimi podstawami łatwiej wam będzie opowiedzieć terapeucie, co sprawia wam problem. Podczas kolejnych spotkań terapeuta (psycholog, psychoterapeuta) może wam zadawać zadania domowe, które będziecie rozwiązywać razem lub osobno. Są to najczęściej zadania w formie pytań, na które macie szczerze odpowiedzieć. Warto rozwiązywać je uważnie i poddać namysłowi. Najważniejszym elementem przygotowania do spotkań jest refleksja nad tym, co padło na poprzedniej sesji. Chodzi nie tylko o opowiadanie sytuacji z życia, w których poczuliście się skrzywdzeni, ale także wymyślanie rozwiązań.
Poradnia małżeńska w Warszawie – nasi psychoterapeuci i psychologowie
Nasze centrum medyczne zaprasza do poradni małżeńskiej na terapie dla par Warszawa. Nasz zespół stanowią specjaliści najwyższej klasy, którzy nieustannie zdobywają nowe doświadczenia i dzięki nim są w stanie proponować coraz to lepsze rozwiązania problemów. Dbamy o dyskrecję i przyjazną atmosferę podczas sesji. Staramy się, by przychodzący do nas partnerzy czuli, że uzdrawiają swój związek, a nie, że są zmuszani do omawiania intymnych szczegółów z życia. Dbamy o atmosferę współpracy i równości.