Neurolog Warszawa
Przy wystąpieniu niepokojących objawów, takich jak silne bóle głowy czy niedowład, należy skorzystać z pomocy neurologa. To specjalista od chorób układu nerwowego, u którego szukamy pomocy na przykład w przypadku migren. Neurolog jest w stanie rozwiązać także wiele innych problemów zdrowotnych. Jeśli potrzebny Ci jest neurolog prywatnie, wybierz Voltamed!
Umów się na wizytę
Czym zajmuje się neurolog?
Neurologia to dziedzina medycyny, koncentrująca się na pracy układu nerwowego. Neurolog z kolei jest lekarzem zajmującym się leczeniem chorób układu nerwowego, zarówno obwodowego, jak i ośrodkowego układu nerwowego. Sugeruje to sam termin, określający jego specjalizację. Praca neurologa jest bardzo istotna, bo wiele schorzeń z pozoru przypomina zaburzenia psychiczne, a w praktyce są chorobami o tle neurologicznym; i na odwrót. Z tego powodu każde dobre centrum medyczne specjalizujące się w psychiatrii zatrudnia także neurologa.
Co leczy neurolog – najczęstsze choroby
- Choroba Alzheimera – to choroba neurodegeracyjna, której skutkiem jest otępienie. Określa się ją również jako przedstarczy zanik mózgu. Polega na postępującym zmniejszaniu się sprawności intelektualnej w wyniku starzenia, choć nie każda osoba po 65 roku życia zachoruje na tę chorobę. Komórki ulegające za pamięć i orientację odpowiadają zwyrodnieniu, przez co senior stopniowo przestaje rozpoznawać członków swojej rodziny i coraz gorzej radzi sobie z codziennym życiem, wymagając wsparcia ze strony bliskich. Do neurologa pacjent powinien przychodzić z domownikiem lub członkiem rodziny, dzięki któremu lekarz będzie miał szerszy ogląd sprawy.
- Udar mózgu – wyróżniamy udar krwotoczny i niedokrwienny. Jest często wynikiem nadciśnienia lub miażdżycy, ryzyko zwiększa także palenie tytoniu, otyłość czy bezdech senny. Objawami udaru są zaburzenia widzenia i koordynacji ruchów, niedowład mięśni twarzy (często sygnalizujący się przez opadanie kącika ust), osłabienie kończyn i silny ból głowy, a także utrata przytomności. Po tym, jak stan pacjenta stabilizuje się w szpitalu, konieczne jest wdrożenie rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty i neurologa.
- Stwardnienie rozsiane – polega na stopniowym uszkodzeniu osłonek mielinowych włókien nerwowych. Choroba dlatego ma charakter zapalno-demielinizacyjny. Uszkodzenie osłonek włókien nerwowych utrudnia przewodzenie impulsów nerwowych, co przekłada się na objawy. Pierwszym sygnałem jest pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego, następnie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach, polegające na mrowieniu, drętwieniu czy wrażeniu rażenia prądem. Zapalenie nerwu wzrokowego skutkuje z kolei pogorszeniem widzenia. Do tego występują zawroty głowy czy na przykład podwójne widzenie. Szybkie wykonanie badań i wdrożenie leczenia zdecydowanie poprawia stan pacjenta i wpływa na przewidywaną długość życia. W przypadku stwardnienia rozsianego regularne wizyty u neurologa są bardzo istotne i wpływają na stan zdrowia.
- Porażenie mózgowe – najczęściej mamy do czynienia z mózgowym porażeniem dziecięcym. Uszkodzenie mózgu następuje na etapie życia płodowego i nie postępuje, ale utrzymuje się i wpływa na stan pacjenta. Mięśnie są często wiotkie lub całkowicie sztywne, dzieci z porażeniem późno zaczynają się przemieszczać, występują trudności z uczeniem się i komunikacją, często pojawia się również padaczka. Wcześnie zdiagnozowane porażenie daje możliwość szybkiego wdrożenia rehabilitacji.
- Choroba Parkinsona – ocenia się, że co roku w Polsce przybywa między 4000 a 8000 nowych pacjentów z tą chorobą. Ich średni wiek to 58 lat, choć możliwe jest wcześniejsze zachorowanie. Choroba Parkinsona to również choroba neurodegeneracyjna, a objawy pojawiają się powoli i stopniowo narastają. Występują dolegliwości takie jak zaburzenia równowagi, spowolnienie ruchów, pochylenie tułowia do przodu i bardzo charakterystyczne drżenie rąk, ale także problemy z wykonywaniem podstawowych, codziennych czynności.
- Epilepsja – to choroba przewlekła, objawiająca się w formie napadów padaczkowych. Nawet bez znajomości medycyny jesteśmy w stanie rozpoznać padaczkę i trafnie zareagować. Najczęściej napady objawiają się w formie drgawek, a chory wije się i wygina, choć dochodzi także do napadów bezdrgawkowych, objawiających się chwilową utratą świadomości. Podczas napadu chory może przegryźć język lub utracić kontrolę nad zwieraczami. Chory musi przyjmować lek przeciwpadaczkowy, który znacznie redukuje ryzyko wystąpienia napadu. Zaleca się regularne wizyty u neurologa w celach kontrolnych.
- Migrena – ten termin używany jest w odniesieniu do charakterystycznych bóli głowy w postaci dziedzicznej choroby cywilizacyjnej. To choroba przewlekła i nieuleczalna. W jej przebiegu występuje silny, napadowy ból, niebędący wynikiem innej choroby. Są też inne objawy: ból nasila się przy każdej podejmowanej czynności, pojawiają się nudności i wymioty, występuje nadwrażliwość na bodźce (najczęściej na światło, często na dźwięki). Często pojawia się także aura, czyli objawy neurologiczne takie jak mroczki przed oczami czy zniekształcenia obrazu. Migreny nie da się wyleczyć, można jedynie łagodzić jej przebieg. Pacjent powinien obserwować, co wywołuje napad i ograniczać te czynniki, może też stosować leki.
- Rwa kulszowa – objawia się w postacie silnego, paraliżujące bólu pleców i nóg, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Nazywa się ją też atakiem korzonków nerwowych. Wynika z ucisku na nerw kulszowy, czyli nerw ciągnący się przez tylną część uda i łydkę aż do stopy. Boli właśnie ten odcinek oraz plecy w okolicy lędźwiowej. Wynika najczęściej ze zmian zwyrodnieniowych. Istnieje także rwa ramienna i udowa, występują jednak rzadziej od kulszowej. Ból nasila się przy wykonywaniu ruchu, jest rwący i ostry, przez co chory najczęściej unika podejmowania czynności. Na rwę neurolog może zalecić leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także ćwiczenia. Czasem podaje się zastrzyki domięśniowe i zaleca noszenie gorsetu. W skrajnych przypadkach neurochirurg usuwa przyczynę ucisku.
Czy powinienem iść do neurologa?
Do neurologa należy się udać w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, takich jak:
- nawracający ból (na przykład głowy, mogący być migreną, ale także bóle inne bóle, na przykład bóle serca, których nie da się wytłumaczyć u kardiologa czy rwa kulszowa)
- niedowłady (najczęściej dotyczą jednej kończyny lub jednej strony ciała i mogą być sygnałem uszkodzenia nerwu)
- zaburzenia czucia (tu liczy się zarówno osłabione czucie, jak i wrażenia czuciowe takie jak drętwienie)
- trudności z przełykaniem pokarmów
- zawroty głowy i zaburzenia równowagi
- mimowolne ruchy, na przykład w obrębie twarzy (tiki często mają tło neurologiczne, nie tylko psychiczne)
- dolegliwości od strony narządów zmysłów (smaku, węchu, wzroku, słuchu) i problemy z mową
- wszelkie sygnały osłabienia pamięci i funkcji poznawczych
Jak wygląda wizyta u neurologa?
Konsultacja u neurologa w pierwszej kolejności polega na zebraniu wywiadu. Jest on w stanie zasugerować, które nawyki pacjenta przyczyniają się do zaburzeń, a to pomaga w rozpoznaniu chorób. Na konsultację należy zabrać ze sobą aktualne wyniki badań ogólnych i całą dokumentację medyczną, a także spisać przyjmowane na stałe leki, nie tylko te na receptę, ale także suplementy i środki ziołowe.
Dobry neurolog jednak nie tylko zbiera wywiad, ale także przeprowadza badanie neurologiczne, weryfikujące pracę nerwów, najczęściej wykonuje je się w obrębie głowy i szyi, kończyn oraz tułowia. Do tego neurolog powinien podczas wizyty przeprowadzić ogólne badanie medyczne.
Po przeprowadzeniu wszystkich badań i zebraniu wywiadu lekarz neurolog może albo zlecić dodatkowe badania (takie jak badania pracy mózgu, na przykład elektroencefalografia, badająca bioelektryczną czynność mózgu), albo od razu zająć się leczeniem chorób, przygotowując odpowiednią strategię i dokonując wyboru leków.
Profilaktyka neurologiczna
Nie ma zaleceń, sugerujących regularne konsultacje u neurologa. Warto jednak się zgłosić od razu w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Niektóre wymagają pilnej wizyty, jak zaburzenia zmysłów czy pamięci, pojawianie się omamów niewynikające z choroby psychicznej, narastające bóle głowy (takie, które pojawiają się coraz częściej lub są coraz bardziej uciążliwe) czy okresowe niedowłady. Jeśli jednak niepokojące objawy pojawiły się nagle i mają gwałtowny przebieg, warto od razu zgłosić się do szpitala. Osoby starsze powinny monitorować swój stan zdrowia i w razie pojawienia się jakiegokolwiek niepokojącego sygnału zgłosić się na konsultacje do neurologa. Pamiętajmy, że zaniedbane dolegliwości mogą przybierać na sile lub być sygnałem rozwijającej się poważnej choroby, na przykład neurodegeneracyjnej, uszkodzenia mózgu czy stwardnienia rozsianego, a bez wiedzy z zakresu medycyny nie jesteśmy w stanie sami rozpoznać, co nam dolega.
Prywatne konsultacje neurologiczne w Warszawie
Wiedząc, jak ważne jest leczenie neurologiczne i jak istotne dla przewlekle chorych pacjentów są regularne i łatwo dostępne wizyty, zebraliśmy specjalistów z zakresu tej dziedziny i oferujemy konsultacje neurologiczne. Nie musisz czekać miesiącami na termin, tylko wybierasz taki termin, który Ci odpowiada i nie stoisz w kolejce. Nasze centrum medyczne znajduje się w Warszawie blisko centrum miasta, dlatego dostaniesz się do nas dogodnie nawet komunikacją publiczną. Gwarantujemy najwyższą jakość wizyty, zrozumienie, dostosowanie strategii leczenia do indywidualnych potrzeb i kompleksową opiekę.
Pamiętaj, by na wizytę przyjść z wynikami ostatnich wykonywanych badań, dzięki czemu nawet pierwsza konsultacja może się wiązać z wyznaczeniem leczenia. Leczyliśmy już wiele chorób i wiemy, jak cenne jest odpowiednie wsparcie. Choć trudno mówić, by któraś dziedzina medycyny była najważniejsza, neurologia jest jedną z tych dziedzin, z których specjaliści muszą posiadać największą wiedzę. Dlatego właśnie wybraliśmy do naszego grona doskonałych lekarzy, cenionych w środowisku medycznym i kompleksowo przygotowanych. Neurolog w Warszawie – tylko w Voltamed!