Program substytucyjny.
Program substytucyjny
W Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień Volta Medica prowadzimy program substytucyjny, skierowany do osób zmagających się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Świadczenia realizowane są ambulatoryjnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Każda osoba walcząca z nałogiem, niezależnie od miejsca zamieszkania, może zgłosić się do naszej placówki. Nasi specjaliści udzielą szczegółowych informacji dotyczących kwalifikacji do programu zarówno bezpośrednio w poradni, jak i telefonicznie pod numerem 22 465 95 89.
Abstynencja od nielegalnych substancji psychoaktywnych to jedyna skuteczna droga do poprawy zdrowia osób uzależnionych od opioidów. Zgodnie z rekomendacjami Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), towarzystw naukowych oraz konsultantów psychiatrii, kluczowym elementem skutecznej terapii jest leczenie substytucyjne. Opioidy należą do najsilniej uzależniających substancji, a ich regularne stosowanie, niezależnie od metody podania, może prowadzić do szybkiego uzależnienia – nawet w ciągu kilku dni. Długotrwałe przyjmowanie tych środków ma destrukcyjny wpływ na organizm, prowadząc do wyniszczenia zdrowotnego oraz społecznej i psychicznej degradacji.
Każdy pacjent zakwalifikowany do programu znajduje się pod stałą opieką psychiatryczno-psychologiczną. Kluczowym wymogiem uczestnictwa jest całkowita abstynencja od nielegalnych substancji psychoaktywnych. Środek substytucyjny wydawany jest imiennie, zgodnie z ustaloną dawką terapeutyczną. W ramach programu stosowane są wyłącznie doustne formy leczenia – w postaci płynów lub tabletek podjęzykowych. Nie stosujemy substytutów w formie iniekcji.
Na czym polega leczenie substytucyjne?
Więcej informacji można znaleźć na stronie Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, klikając tutaj.
Leczenie substytucyjne to forma terapii stosowana u osób uzależnionych od opioidów. Polega na podawaniu substancji o właściwościach zbliżonych do narkotyku, który spowodował uzależnienie, w celu stopniowego ograniczenia szkodliwego wpływu na organizm. Środki te, określane jako agoniści, pozwalają na kontrolowaną terapię, zmniejszając ryzyko zdrowotne i społeczne wynikające z zażywania nielegalnych substancji.
Podstawowymi lekami stosowanymi w terapii substytucyjnej są metadon i buprenorfina. Mechanizm ich działania polega na ciągłej stymulacji receptorów opioidowych – metadon działa jako pełny agonista, natomiast buprenorfina jako agonista częściowy. Podawanie tych substancji minimalizuje objawy zespołu abstynencyjnego, ogranicza głód narkotykowy i zmniejsza negatywne skutki zdrowotne oraz społeczne uzależnienia.
Zapraszamy do naszej poradni w Warszawie:
Centrum Profilaktyki i Terapii Uzależnień Volta Medica
ul. Kijowska 7/3, 03-743 Warszawa
Telefon: 22 465 95 89